Ženský - vaginálny mikrobióm

Ženský vaginálny mikrobióm má vlastný komenzálny mikrobióm, ktorý sa líši od ostatných mikrobiómov v tele. Zloženie mikrobiómu v ženskej vagíne zohráva úlohu pri vaginálnom, reprodukčnom a materskom zdraví.

Kedy by ste mali uvažovať o teste vaginálneho mikrobiómu?

Nerovnováha vaginálnej flóry môže hrať veľkú úlohu pri neplodnosti, častých potratoch, endometrióze, predčasných pôrodoch, častých infekciách močových ciest, bakteriálnej vaginóze, mykózach a svrbení vagíny.

Pozrime sa teraz na niekoľko bežných diagnóz, ktoré súvisia s bakteriálnou nerovnováhou vagíny. Lepšie pochopenie vaginálneho ekosystému, pomôže lepšie definovať skutočný stav zdravia, zlepšiť diagnostiku chorôb a umožňuje nastavenie personalizovanejších režimov na podporu optimálneho zdravia ženy.

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza je najbežnejším vaginálnym stavom a je charakterizovaná ako narušenie rovnováhy normálnej vaginálnej mikroflóry. V niektorých prípadoch môžu niektoré ženy niesť anaeróbnu komunitu bez príznakov. Liečba by mala byť len ak sú prítomné symptómy a/alebo ak nastalo zvýšenie alkalického pH, alebo v prípade častých potratov a neplodnosti, kde môže zohrávať úlohu práve bakteriálna nerovnováha vo vagíne.

Kolónie baktérií, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou spojené s BV, zahŕňajú (ale nie sú obmedzené na) prítomnosť Gardnerella, Atopobium, Prevotella, Bacteroides, Streptococcus, Mobiluncus, Mycoplasma, BVAB2. Zvyčajne dochádza k poklesu u druhov Laktobacillus a/alebo dominancia Lactobacilli iners, čo je producent s nízkym obsahom kyseliny mliečnej, a tak prispieva k nežiadúcemu alkalickému prostrediu.

Vulvovaginálna kandidóza

Vulvovaginálna kandidóza sa zvyčajne prejaví hustým bielym výtokom, pocitom pálenia a možno aj svrbivými vyrážkami na vulve, vagíne a okolitých oblastiach. Hladiny estrogénu môžu často spôsobiť kandidózu, pretože jeho prítomnosť zvyšuje množstvo dostupného glykogénu vo výstelke vagíny, na ktorom sa kandide darí. Symptómy sa zväčša vyskytujú v druhej polovici menštruačného cyklu, kedy je viac dostupného progesterónu. Vyskytuje sa častejšie pri hormonálnych zmenách, ako napríklad v tehotenstve, pri stavoch s vysokým obsahom estrogénu (vysoké dávky OCP alebo HRT), v období menštruácie, pri anémii z nedostatku železa, stavoch imunodeficiencie, poruchách metabolizmu glukózy, ako je cukrovka, alebo v kombinácii s iným kožným ochorením , ako je lichenová skleróza alebo ekzém

Vírus herpes simplex (HSV)

Herpes je typ vírusu, ktorý môže po nákaze ležať latentne v tele dlhší čas a môže sa kedykoľvek znova objaviť. Ohniská sú zvyčajne vyvolané kontaktnou traumou a trením, ako je pohlavný styk alebo tesné oblečenie; vystavenie UV žiareniu, ako je spálenie slnkom alebo používanie solária; alebo pri slabej imunite, vysoko stresových stavoch alebo pri zmenách hormónov v menštruačnom cykle. Pri častom opätovnom prepuknutí ochorenia je dôležité preskúmať hormonálnu rovnováhu a stresovú záťaž, keďže ochorenie môžu spôsobiť metabolity stresu.

Cytolytická vaginóza

Cytolotická vaginóza je charakterizovaná nadmerným rastom baktérie Lactobacillus vo vagíne. Môže sa prejaviť podobne ako kandidóza bielym výtokom a svrbením. Príznaky sú často horšie v luteálnej fáze a okolo ovulácie, ale ustupujú počas menštruácie. Úrovne pH sa môžu zdať normálne, ale môže prevládať nízka diverzita iných prospešných (komenzálnych) baktérií. Ľudia s týmito príznakmi často siahnu po voľnopredajných liekov proti mykóze, pretože symptómy sa javia podobné. A práve zlyhanie liečby antimykotikami je jedným z indikátorov, ktorý poukazuje na cytolytickú vaginózu. Cytolotická vaginóza sa často spája s neschopnosťou metabolizovať estrogén, takže v takom prípade bude potrebné podporiť metabolizmus estrogénu, prípadne ďalšie testy.

Endometrióza

Endometrióza je komplexné ochorenie, pri ktorom sa endometrium nachádza mimo maternice. Keďže toto tkanivo rastie a uvoľňuje sa ako reakcia na hormonálne zmeny, môže spôsobiť bolesť, zápal a zjazvenie. Klasicky sa definuje ako ochorenie estrogénovej dominancie, pretože sa zistilo, že endometrióm obsahuje vysoké množstvo aromatázy, enzýmu, ktorý spôsobuje biosyntézu estrogénu. Nedávne výskumy poukazujujú na to, že endometrióza je z veľkej časti zapríčinená imunitnou dysreguláciou, ktorá môže súvisieť so zvýšeným výskytom lipopolysacharidov z gastrointestinálneho traktu, vagíny, krčka maternice a maternice. Ide najmä o baktérie ako je E. coli a iné gram-negatívne baktérie (1).

Plodnosť a tehotenstvo

Ukázalo sa, že vaginálne mikrobiómy žien so zdravým prebiehajúcim tehotenstvom majú stabilnú komunitu Lactobacillus, často dominantnú s L. crispatus, s nižšou prevalenciou Mycoplasma a Ureaplasma a iných baktérií spojených s BV (2). Prítomnosť BV môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu (3). Ukázalo sa, že ženy podstupujúce umelé oplodnenie (IVF) s BV majú zvýšené riziko spontánneho potratu, zatiaľ čo niektoré prebiehajúce štúdie ukazujú, že prostredie bohaté na Lactobacillus alebo dokonca použitie L. crispatus na zavádzacom zariadení na IVF môže zvýšiť mieru tehotenstva (4), (5). Zo štúdií tiež vyplýva, že orálny mikrobióm má vplyv na mieru predčasného pôrodu a potratov, takže si tiež vyžaduje vyšetrenie.

Rekurentné infekcie močových ciest (UTI) a vaginálny mikrobióm

V niektorých prípadoch môže byť vagína hostiteľským rezervoárom pre patogény alebo patobionty, ktoré sa môžu dostať do močovej trubice a spôsobiť infekciu. To môže byť bežné po pohlavnom styku, alebo pri zmenách mikroflóry v dôsledku hormonálnych zmien, užívania antibiotík alebo iného stresu na mikroflóru. Jedným z najbežnejších patogénov UTI je baktéria E. Coli, ktorá môže žiť aj vo vagíne. K ďalším UTI patogénom patria aj niektoré mykoplazmy, ako napríklad Ureaplasma.

Močový mechúr má tiež svoj vlastný jedinečný mikrobióm, ktorý môže byť ovplyvnený črevom, ako aj vplyvmi stravy, čo je potrebné vziať tiež do úvahy.

BV, najmä Gardnerella vaginalis, môže byť spúšťačom UTI tým, že naruší lokálnu imunitu, čím môže spustiť pretrvávajúcu infekciu v močovom mechúre.

Menopauza

Prítomnosť estrogénu zvyšuje ukladanie glykogénu vo vaginálnom epiteli, ktorý zase vyživuje a podporuje rast baktérie Lactobacillus. Preto je celkom normálne, že v menopauze obsahuje vaginálna mikroflóra menej Lactobacillus a je rôznorodejšia u iných druhov ako u menštruujúcich žien. Nedostatok estrogénu v menopauze môže tiež podporiť atrofiu vaginálnych epiteliálnych buniek, vďaka čomu je náchylnejšia na mikroadhézie, pretrhnutie a bolesť a je náchylnejšia na infekcie, ako je BV alebo vaginálny výtok. Ak sa objavia príznaky po pohlavnom styku alebo pri zmenách mikroflóry v dôsledku hormonálnych zmien, užívania antibiotík alebo iného stresu na mikroflóru, možno bude potrebné sa zamerať na hormonálnu rovnováhu a hladinu kortizolu.

Záver

Pri riešení vaginálnej dysbiózy je dôležité vziať do úvahy ďalšie faktory krížovej kontaminácie, ako sú črevné a močové mikrobiómy a orálne/vaginálne/penilné mikrobiómy sexuálnych partnerov, ktoré môžu vyžadovať ďalšie vyšetrenia alebo hygienické postupy na zabránenie recidívy.

Ak vás trápia niektoré z uvedených symptómov, alebo vám bolo diagnostikované niektoré z uvedených ochorení, možno sa za tým skrývajú spomenuté baktérie, ktoré vieme otestovať cez naše testy vaginálneho mikrobiómu. Následne vám vieme odporučiť vhodný protokol a doplnky výživy, vrátane probiotík z partnerského laboratória vo Veľkej Británii.

Dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu cez kontaktný formulár a my vám poradíme, ktorý test je pre vás vhodný. Tieto mikrobiálne testy robíme v spolupráci z laboratóriom vo Veľkej Británii.

 

ODKAZY:

(1)   Khan KN, Fujishita A, Hiraki K, et al. Bacterial contamination hypothesis: a new concept in endometriosis. Reprod Med Biol. 2018;17(2):125–133. Published 2018 Jan 18. doi:10.1002/rmb2.12083

(2)   Freitas AC et al. The vaginal microbiome of pregnant women is less rich and diverse, with lower prevalence of Mollicutes, compared to nonpregnant women, Scientific Reports volume 7, Article number: 9212 (2017)

(3)   Shimaoka M, Yo Y, Doh K, Kotani Y, Suzuki A et. al Association between preterm delivery and bacterial vaginosis with or without treatment Sci Rep. 2019; 9: 509. Published online 2019 Jan 24. doi: 10.1038/s41598-018-36964-2

(4)   Haahr T, Zacho J, Brauner M, Shathmigha K, Skov Jensen J, Humaidan P. Reproductive outcome of patients undergoing in vitro fertilisation treatment and diagnosed with bacterial vaginosis or abnormal vaginal microbiota: a systematic PRISMA review and meta-analysis. BJOG 2019;126:200– 207

(5)  Sirota, Ido, Zarek, Shvetha M, Segars, James H Potential Influence of the Microbiome on Infertility and Assisted Reproductive Technology Semin Reprod Med. 2014 January ; 32(1): 35–42. doi:10.1055/s-0033-1361821

POPIS

Tento prelomový klinický nástroj hodnotí ženský mikrobióm (baktérie a kvasinky) – kľúčový ekosystém pre zdravie žien a optimalizáciu reprodukcie. Pomocou kvantitatívnej PCR v reálnom čase (qPCR) a enzýmovej imunoanalýzy (ELISA) ide o technologicky najpokročilejší profil ženského mikrobiómu, ktorý poskytuje presnú analýzu množstva mikroflóry, zápalových markerov hostiteľa a pH.
Narušenie zloženia a funkcií mikroflóry, nazývané dysbióza, je spojené s množstvom porúch, vrátane:

  • Neplodnosti
  • Bakteriálnej vaginózy (BV)
  • Predčasného pôrodu u tehotných žien
  • Potratov
  • Zvýšeného rizika pohlavne prenosných infekcií (STI)
  • Chronická bolesť v panve
  • Lokálne zápaly.

Analýza a monitorovanie vaginálnej mikroflóry je preto mimoriadne dôležité pre zdravie a môže sa použiť na plánovanie vhodnej liečby a vhodného životného štýlu

Ak si želáte informácie o cene jednotlivých testov, prosím vyplňte náš kontaktný formulár a my vám radi odpovieme.

 

POZNÁMKA: Vaginálny test nie je vhodný na samotestovanie v tehotenstve. Vzorky môže odoberať iba váš kvalifikovaný zdravotnícky pracovník, ak sa to považuje za bezpečné počas tehotenstva.

Po zakúpení ženského mikrobiómu nasleduje:

1) Odber vzorky

Odbernú sadu si buď vyzdvihnete u nás na klinike, alebo Vám príde poštou. V pohodlí domova urobíte odber presne podľa našich inštrukcií. Keď vzorku zabalíte, prinesiete nám ju na kliniku, alebo ju kuriér vyzdvihne priamo od Vás.

2) Analýza vzorky

Analýzu ženského mikrobiómu zabezpečuje špičkové mikrobiálne laboratórium vo Veľkej Británii. Než prídu výsledky budete mať čas vyplniť naše dotazníky a poslať nám ich. Tie poslúžia na to, aby si náš terapeut podrobne preštudoval vašu diagnózu, prípadne lekárske správy či výsledky testov.

3) Analýza výsledkov

Po obdržaní výsledkov analýzy naši terapeuti zanalyzujú výstupy a v prípade potreby prekonzultujú svoje uzávery priamo so špecialistom na daný mikrobióm v laboratóriu vo Veľkej Británii.

4) Konzultácia a odporúčania

Po zanalyzovaní výsledkov testov Vám náš terapeut navrhne terapeutickú liečbu cielenými probiotikami. Ak by si Váš stav vyžadoval dlhodobú odbornú starostlivosť, odporúčame Vám nastúpiť na jeden z našich 3-mesačných programov zdravia, kde dostanete personalizované terapeutické odporúčania vrátane návrhov výživy, životného štýlu a vhodných výživových doplnkov.