Vitamín D – PREČO JE DÔLEŽITÝ A AKÉ SÚ JEHO ZDROJE ?
15. januára 2022Úloha zinku v protivírusovej imunite a v ochorení COVID-19
10. februára 2022Warning: Uninitialized string offset 5 in /data/web/virtuals/264830/virtual/www/wp-content/plugins/mailpoet/vendor-prefixed/sabberworm/php-css-parser/src/Value/Color.php on line 28
Vitamín D - prečo väčšine z nás chýba tento dôležitý imunitný hormón?
Pýtate sa nás, je pravda že ma môže ochrániť pred respiračnými a infekčnými chorobami ako i chrípkou, nádchou, vírusmi, či dokonca i pred Covid-19? Naozaj môžem posilniť svoju imunitu či zvýšiť vápnik v tele? Koľko vitamínu D môžem užívať, nepredávkujem sa vitamínom D, treba vitamín D vôbec dodávať? Je potrebné si dať zmerať jeho hladinu vitamínu v krvi? Aké dávky vitamínu sú ešte bezpečné a aké už toxické? Nemáme ho dosť v strave a nestačí slniečko? Treba ho dodávať celoročne čí len v zime? Akým chorobám môže zabrániť, žeby aj cukrovke, autoimunitných ochoreniach, astme, či dokonca rakovine a hlavne pri ktorých 3 typoch rakovín výskum poukazuje na jeho dôležitosť?
Tých otázok je ozaj od vás mnoho ale ak chcete dostať odpoveď, čítajte ďalej moje série o Vitamíne D – kde vám rada zodpoviem tieto otázky na pokračovanie. Budeme ich postupne vydávať v mini sérii o vitamíne D.
Už samotný fakt že Vitamín D je vlastne hormón, ukazuje na jeho nenahraditeľnú úlohu v našom tele a ako veľmi je dôležité udržiavať jeho dostatočne hladiny pre funkciu a zdravie nášho celého organizmu. A pritom nedostatok vitamínu D tvz. Hypovitaminózu D, môžeme nazvať aj ako celosvetovú pandémiu, nakoľko jeho nízke hladiny sú signifikantne asociované s mnohými častými akútnymi čí chronickými chorobami. Stojí i za nízkou protivírusovou imunitou teda aj za korona vírusmi keďže máme receptory tohto vitamínu aj na imunitných bunkách a modeluje našu nesmierne dôležitú vrodenú i získanú imunitu. A preto u treba venovať pozornosť obzvlášť pandémie korona vírusu.
Podľa štatistík v Európe a USA deficitom vitamínu D je ohrozených približne 30 – 50 % populácie, nevynímajúc našu krajinu Slovensko. Odhaduje sa, že až 1 miliarda ľudí na celom svete má nízku koncentráciu vitamínu D v krvi. ľudia s nižšími hladinami v krvi, pod 30 ng/ml hlásia oveľa viac respiračných infekcii ako tí ktorý majú dostatočné hladiny. Odborné štúdie budem postupne uvádzať našich nasledujúcich článkoch. Jeho deficit je častým problémom hlavne v posledných rokoch kvôli zmene životného štýlu, nášho “indoor lifestylu“. Teda sedíme vo vnútri pri PC a TV, počas lockdownov ešte viac, máme málo slniečka alebo vonku sa v lete pred ním skrývame, zakrývame oblečením, natierame s opaľovacími krémami s vysokým faktorom, čím podľa niektorých experimentálnych štúdii koži bránime priepustnosti vitamínu D a jeho tvorbe, pri vysokých faktoroch mu už veľkú šancu nedávame. Navyše, na oči si vždy nasadzujeme rýchlo slnečné okuliare, áno, niekedy vyzeráme mladšie či viac cool avšak vedci zistili zaujímavý poznatok že i očná rohovka syntetizuje vitamín D3 po vystavení sa UV-B slnečnému žiareniu a naše oko je závislé na príjme vitamínu D, ktorý ho chráni sa pred výskytom rôznych očných ochorení. Možno iba zaujímavé, že naši predkovia či staré mamy ani krém na opaľovanie ani slnečné okuliare nepoužívali a nebolo toľko rakovín kože ani chorôb očí ako za posledné roky ale zrejme by sme nenašli ani babičku ako sa opaľuje na poli v plávkach celé hodiny potom čo pokope zemiaky! Cez obed sa múdro schovali do tieňa. A práve o to ide, teda nehovorím že by ste nemali používať opaľovací krém lebo iné štúdie ukazujú na výskyt rakoviny pri dlhšom pobyte na slnku bez ochrany. Avšak musíme opaľovací krém používať vždy? To je nechám na vás, ale musím si ho dávať aj keď si na pol hodinku sadneme na slniečko na kávu alebo ideme na krátku obednú prechádzku? Existujú napokon aj prírodné maslá ako kokosové a kakaové maslo ktoré majú svoj vlastný prirodzený ochranný faktor pre kratší, rozumný pobyt na slniečku. Teda nechajme slniečku na pol hodinu denne v lete pomôcť urobiť svoju prácu, zásobme si vitamín D na zimu hlavne vtedy keď váš tieň hádže ten najkratší tieň medzi 11 až 14h, vtedy sa ale zároveň vyvarujme nadmernému opaľovaniu.
Ale čo v zimných mesiacoch, je to náročnejšie s tým slniečkom, treba ho dopĺňať? Že by nás v zime možno aj preto trápili viac virózy, chrípkové a koronové vírusy, nádchy? Ako veľmi nedostatok nakumulovaného slnka z leta ovplyvňuje našu imunitu? Všetko si postupne vysvetlíme v našich sériách o vitamíne D (pripravujme aj špeciálny odborné články so invivo štúdiami a „case studies“ o Covid-19 z nemocníc a priamom vplyve Vitamíne D in na toto ochorenie).
Rozhodli sme sa uviesť tento komplexný mini seriál článkov o vitamíne D lebo my v NUTRICLINIC veríme, že dobra odborná znalosť metabolizmu vitamínu D a následne pochopenie jeho dostatočnej koncentrácii majú zásadný význam pre hľadanie riešenia k mnohým zdravotným problémom a k ich prevencii. A to obzvlášť v tomto období jesene a zimy, ktoré testujúcu opäť našu imunitu, nehovoriac o opätovnej sezóne korona vírusu. Našim cieľom je vám odovzdávať overené fakty a vyvrátiť mýty o vitamíne D tiež zodpovedať vaše časte otázky.
Aj preto sa o Vitamíne D budeme ešte baviť na pokračovanie. A i preto že vitamín D je môj obľúbený, písala som o ňom i seminárku so štúdiami v Londýne na škole, nakoľko mám s nim svoju vlastnú pozitívnu skúsenosť ako mi zásadne pomohol v mojej vlastnej ceste za zdravím a chcem aby pomohol aj vám. O tom vám možno poviem inokedy alebo najlepšie osobne kedy vám vysvetlím ako môže i vám osobne pomôcť v mnohých ochoreniach či probléme s ktorým bojujete. Vitamín D je, ako ho ja volám „zázračný“ hormón nášho tela, veď nie zbytočne má celé naše telo na neho tvz VDR receptory v každej bunke – áno, naše telo počúva na vitamín D!
Koľko a aký vitamín D a ako ho užívať, aké hladiny mať v krvi aby sme mali silnú proti vírusovú imunitu vrátane Covid-19 nájdete už skoro v sekcií „odborné články“ na našom webe.