Orálny mikrobióm
4. septembra 2023Vaginálny mikrobióm
7. októbra 2024Warning: Uninitialized string offset 5 in /data/web/virtuals/264830/virtual/www/wp-content/plugins/mailpoet/vendor-prefixed/sabberworm/php-css-parser/src/Value/Color.php on line 28
Črevný mikrobióm
Črevná dysbióza označuje nerovnováhu alebo narušenie zloženia črevného mikrobiómu – komunity mikroorganizmov sídliacich v
gastrointestinálnom trakte. V zdravých črevách existuje rôznorodá a vyvážená populácia prospešných baktérií, ktoré vykonávajú dôležité funkcie pri trávení, imunitnej regulácii a vstrebávaní živín. Túto rovnováhu však môžu narušiť rôzne faktory, čo vedie k črevnej dysbióze. Tieto faktory môžu zahŕňať zlú stravu, stres, infekcie, lieky (ako sú antibiotiká) a určité zdravotné stavy.
„Všetky choroby začínajú v črevách“ – Hippokrates
SIBO
Prerastanie baktérií v tenkom čreve (SIBO) nastáva pri nadmernom raste baktérií v tenkom čreve, čo je časť tráviaceho traktu, ktorá
spája žalúdok s hrubým črevom. Normálne tenké črevo obsahuje relatívne nízky počet baktérií v porovnaní s hrubým črevom. Určité stavy však môžu narušiť obvyklú rovnováhu, čo umožní baktériám z hrubého čreva migrovať a množiť sa v tenkom čreve.
Keď baktérie prerastú v tenkom čreve, môžu interferovať s normálnymi tráviacimi procesmi, čo vedie k symptómom, ako je nadúvanie, bolesť brucha, hnačka a malabsorpcia živín. SIBO sa často spája s inými základnými stavmi, ktoré ovplyvňujú motilitu čriev, ako sú poruchy črevnej dysmotility, štrukturálne abnormality alebo stavy, ktoré spomaľujú pohyb potravy tráviacim systémom.
Atopické ochorenia
Zloženie črevnej mikrobioty v ranom veku má silný vplyv na vývoj imunitného systému. Dojčatá narodené cisárskym rezom a dojčatá, ktoré dostávali umelé mlieko namiesto materského mlieka, majú v črevnom trakte nižší výskyt bifidobaktérií a laktobacilov. Tento deficit je v neskoršom veku dieťaťa spájaný s rozvojom atopických ochorení, ako je astma a ekzém.
Obezita a súvisiace poruchy
Je známe, že obezita a sedavý spôsob života zvyšujú riziko metabolického syndrómu, ktorý sa vyznačuje vysokým krvným tlakom, inzulínovou rezistenciou a ukladaním tuku. Takíto ľudia majú menšie zastúpenie niektorých prospešných baktérií (Bifidobaktérie,
Desulfovibrio, Akkermansia muciniphila) a naopak zvýšený podiel baktérií, ktoré spôsobujú zdravotné ťažkosti (napr. Staphylococcus,
Enterobacteria ceaea, Escherichia coli). Takáto dysbalancia vedie k rozvoju závažných stavov, ako je diabetes II. typu (T2DM), kardiovaskulárne ochorenia a nealkoholické stukovatenie pečene (NAFLD).
IBD, IBS a kolorektálny karcinóm
IBD je charakterizované chronickým zápalom gastrointestinálnej sliznice. Tento stav je často spôsobený genetickou
predispozíciou a faktormi prostredia, ktoré majú vplyv na zloženie črevnej mikroflóry. Ľudia s IBD majú zvyčajne znížené množstvo F. Prausnitziia a zvýšený výskyt Enterobacteriaceae, vrátane E. coli. K ďalším baktériám, ktoré sa môžu podieľať na nástupe IBD, patrí
Mycobacterium avium, Fusobacterium nucleatum a Ruminococcus gnavus, ale vírusy a plesne (S. cerevisiae a Candida albicans) zrejme tiež zohrávajú svoju úlohu pri rozvoji tohto ochorenia.
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je charakterizovaný zmenenou imunitnou funkciou hostiteľa (abnormálna sekrécia cytokínov) a intestinálnou fyziológiou (abnormálna motilita čriev, zvýšená permeabilita a sekrécia mucínu), často sprevádzaná psychiatrickými problémami a stresom. Zmeny včrevnej mikroflóre často zahŕňajú zvýšený výskyt Firmicutes a naopak znížený výskyt Bacteroides. Okrem toho, u pacientov so zápchou je bežný zvýšený výskyt Methanobrevibacter smithii.
Kolorektálny karcinóm (CRC) je treťou najčastejšou príčinou úmrtnosti na rakovinu na svete. Diéta bohatá na vlákninu zvyšuje množstvo prospešných baktérií (Roseburia, Eubacterium, Bifidobacterium a Prevotella), ktoré pomáhajú tvoriť mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA). Patogény, o ktorých je známe, že podporujú CRC, sú enterotoxigénne B. fragilis, adherentne-invazívne E. coli, Fusobacterium spp. a Campylobacter spp.
Neurologické poruchy a autizmus
Výskum v tejto oblasti je zatiaľ len v počiatočnom štádiu, ale štúdie na zvieratách objasnili ústrednú úlohu črevnej mikroflóry pri
ovplyvňovaní a podpore vývoja centrálneho nervového systému (CNS). Baktérie sú schopné syntetizovať niekoľko neurotransmiterov, ako je dopamín a GABA a dokážu interagovať s enterickým (črevným) nervovým systémom a signalizovať do CNS. Probiotické doplnky obsahujúce Bifidobaktérie a Laktobacily preukázateľne znížili úzkosť a depresiu, zatiaľ čo patogény ako napr. Citrobacter a Campylobacter dokázali aktivovať stresové reakcie.
Črevná dysbióza sa spája aj s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako sú Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Vo väčšine prípadov majú pacienti s týmito ochoreniami v čreve vyšší výskyt prozápalových bakteriálnych druhov. Autizmus alebo Porucha autistického spektra (angl. Autism Spectrum Disorder, ASD) je neurovývojová porucha, ktorá sa prejavuje narušenou sociálnou komunikáciou a stereotypne opakujúcim sa vzorcom správania, často s pridruženou imunitnou dysreguláciou a gastrointestinálnymi poruchami. Z výskumov vyplynulo, že s ASD sú spojené konkrétne dysbiotické črevné mikrobiálne profily. U osôb s ASD bol zistený vyšší výskyt druhov Clostridia, Lactobacily a Desulfovibrio a naopak znížený výskyt prospešných druhov Bifidobaktérie, Prevotella, Coprococcus a Veillonella.
Nozokomiálne infekcie
Črevná mikroflóra pozostáva z niekoľkých druhov patobiontov. Tieto mikroorganizmy sú za normálnych podmienok asymptomatické a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy (rovnováhy) organizmu. Keď sa táto rovnováha v zložení mikroflóry naruší prísunom väčšieho množstva patobiontov z vonkajšieho prostredia, napríklad v nemocničnom prostredí, môže to spôsobiť nástup
viacerých ochorení. Zvyčajne sa to stáva u ľudí s oslabenou imunitou, ktorí podstúpili operáciu alebo ktorí sú infikovaní HIV. Infekcie môžu postihnúť dýchací systém, gastrointestinálny trakt alebo môžu spôsobiť systémový zápal a sepsu pri vstupe do krvného obehu.
Patogénne infekcie
Niekoľko patogénov môže kolonizovať gastrointestinálny trakt a spôsobiť gastroenteritídu. Salmonella a Shigella sú bežnými príkladmi otravy jedlom, zatiaľ čo adenovírus a rotavírus spôsobujú typickú gastrointestinálnu chrípku. Jednobunkové parazity ako Giardia tiež kolonizujú črevo, čo spôsobuje hnačku. Okrem akútneho nepohodlia môžu byť tieto patogény spúšťačmi chronických stavov, ako je postinfekčný syndróm dráždivého čreva (IBS) a mimočrevné prejavy.
Ak vás trápia niektoré z uvedených symptómov, alebo vám bolo diagnostikované niektoré z uvedených ochorení, možno sa za tým skrývajú spomenuté baktérie, ktoré vieme otestovať cez naše testy črevných mikrobiómov (celkovo 70 markerov). Dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu cez kontaktný formulár a my vám poradíme, ktorý test je pre vás vhodný. Tieto mikrobiálne testy robíme v spolupráci z laboratóriom vo Veľkej Británii.